تیره بال لاکی-bombycillidae

تیره بال لاکی-bombycillidae(تعداد گونه ها :1)

مشخصهٔ این پرنده، پرهای نرم و ابریشم مانند آن است و معنای نام علمی آن نیز دم ابریشمی می‌باشد. نوک برخی از شاهپرهای بال‌لاکی قرمز است و در بال‌لاکی‌های بوهمی و سدری به رنگ قرمز لاکی می‌باشد. پاهای پرنده کوتاه و قوی بوده و بال‌ها و کاکلشان نوک‌تیز می‌باشد. پاها، چشم‌ها و نوک پرنده تیره رنگ است و خطی سیاه از میان چشمها عبور میکند. پرهای پایین نوک نیز سیاهرنگ می‌باشد. دم بال لاکی کوتاه است و انتهای مربع مانند آن زرد و یا قرمز می باشد.
بال‌لاکی‌ها پرندگانی شاخه‌نشین هستند و در جنگل‌های شمالی زندگی می‌کنند. غذای اصلی آنها را از آغاز فصل تابستان تا شروع بهار، میوه‌های فصلی همچون توت فرنگی، توت، تمشک، گیلاس، انگور و زغال اخته تشکیل می‌دهد. در فصل بهار نیز از شیرهُ جوانه و خود گل‌ها تغذیه می‌کنند. این پرندگان در زمان‌های گرمتر از سال به شکار حشرات نیز می‌پردازند و معمولاً لانه‌هایشان را یا در مناطقی که میوهٔ فراوان دارد بنا می‌کنند یا آنها را در نزدیکی آب می سازند تا بتوانند حشرات در حال پرواز در آنجا را شکار کنند.

بال لاکی - 4.7 out of 5 based on 7 votes

بال لاکی پرنده ای ست که به آسانی از روی کاکل بلوطی مایل به صورتی و دم کوتاهش که در انتها زرد است ، شناخته می شود . نوار چشمی و گلوی آن سیاه‌رنگ است ، سطح پشتی به رنگ بلوطی با دمگاه خاکستری و سطح شکمی آن قهوه‌ای مایل به صورتی با پوشپرهای زیر دمی بلوطی رنگ می باشد . بال‌های تیره‌اش دارای نشانه‌های مشخص سفید و زرد و نوک شاهپرهای ثانوی آن ، لاکی و قرمز رنگ است که در پرنده ماده کمتر مشخص است . بال لاکی نابالغ فاقد رنگ سیاه گلو است و سطح شکمی آن راه‌راه کمرنگی دارد . پرواز این پرنده ، پرتوان و شبیه پرواز سار است  .  پرنده‌ای است رام و اجتماعی  . !

اطلاعات بیشتر در مورد: بال لاکی

همکاران ما

Arthur Morris/www.BIRDSASART-blog.com     

  دانشنامه پرندگان ایران برنده تندیس طلایی بهترین سایت علمی ایران