تیره سبزقبایان-coraciidae

تیره سبزقبایان-coraciidae(تعداد گونه ها :2)

این تیره اندامی محکم وظاهری شبیه به زاغ کبود دارند. طول بدنشان حد اقل به ۲۲ وحد اکثر به ۳۲ سانتیمتر می‌رسد. منقارشان بلند واندکی خمیده‌است ونوک منقارشان تاحدی به قلاب شباهت دارد. دم آنها بلند وبصورت‌های چهار گوش یا باد بزنی شکل است. بالهایشان بتدریج باریکتر وبه نقطه‌ای در انتها ختم می‌شود. پروبال انواع سبز قبا بطور عمده از رنگ آبی روشن، سبز وسرخ تشکیل می‌شود. در بعضی از مناطق دنیا پرند ی سبز قبا از زیباترین پرندگان شناخته شده‌اند.

سبزقبای هندی - 4.0 out of 5 based on 3 votes
این پرنده، 30 سانتی‏متر طول دارد و در هر دوره سنی از سایر سبزقباها به واسطه جثه حجیم‌تر، رنگ فیروزه‌ای و بنفش روی بال‌ها، روتنه قهوه‌ای، پرهای آبی فیروزه‌ای و بنفش و دُم (به جز پرهای میانی دم) با انتهای مشخص آبی تیره (هنگام گستردگی) مشخص می‌شود. انتهای شاهپرهای بال به طور مشخصی سیاه است. در حالت نشسته، اندکی از بالای گلو سفید، بقیه گردن و سینه قرمز قهوه‌ای (در سبز قبا آبی فیروزه‌ای است)، تارک سبز زیتونی، زیرتنه آبی فیروزه‌ای و منقار کلفت و بزرگ به رنگ سیاه دیده می‌شود که انتهای آن اندکی قلاب مانند است. رفتارش شبیه سایر سبزقباهاست.
اطلاعات بیشتر در مورد: سبزقبای هندی
سبز قبا - 3.4 out of 5 based on 20 votes
اندازه سبز قبا بین 20 تا 32 سانتی‌متر و پرنده‌ای است درشت و زاغ شکل با منقاری قوی  و با بالهای باز  اندازه اش 52 تا 58 سانتی متر می شود. بدنش به رنگ آبی لاجوردی کمرنگ است با پشت بلوطی روشن ، بال‌های آبی خوش رنگ ( که در پرواز حاشیه سیاه دارد ) و دم آبی مایل به سبز با پرهای میانی قهوه‌ای مایل به سیاه . رفتارش تا حدی شبیه سنگ چشم است که از بلندی یا روی سیم‌ها بر روی حشرات در حال پرواز می جهد . پروزاش شبیه کلاغ گردن بور است و گاهگاهی بالبازروی می کند ، در پروازهای موسم جفت‌گیری از ارتفاع زیاد در هوا معلق می زند و می چرخد. معمولا در جاهای بلند؛ روی سیمهای برق و نوک درختان می نشیند و به دنبال حشرات بزرگ و مارمولکها و حتی قورباغه ها می گردد که به خاطر رنگ مشخصه اش به راحتی می توان پیدایش کرد
اطلاعات بیشتر در مورد: سبز قبا

همکاران ما

Arthur Morris/www.BIRDSASART-blog.com     

  دانشنامه پرندگان ایران برنده تندیس طلایی بهترین سایت علمی ایران