چکاوک آسمانی اوراسیایی

Rate this item
(3 votes)
وضعیت حفاظتی چکاوک آسمانی اوراسیایی

وضعیت حفاظتی چکاوک آسمانی اوراسیایی:

هنوز برنامه حفاظتی خاصی برای این پرنده در نظر گرفته نشده است.

نیم رخ سایه پرنده

چکاوک آسمانی اوراسیایی اندازه پرنده: 15-25Cm

طبقه‌بندی علمی

فرمانروا:جانوران

شاخه: طنابداران

رده:پرندگان

راسته:گنجشک سانان-passeriformes

تیره چکاوک-alaudidae

نام علمی:Alauda arvensis

نام انگلیسی:


Eurasian Skylark

نقشه پراکندگی چکاوک آسمانی اوراسیایی:

پراکندگی چکاوک آسمانی اوراسیایی

چکاوک آسمانی از جمله پرندگانی‌ست که در فصل زمستان از پراکندگی زیادی برخوردار است ، به تعداد نسبتا فراوانی در ایران زادوولد می کند .

چکاوک آسمانی اوراسیایی - 5.0 out of 5 based on 3 votes

چطور پیدایش کنیم :

چکاوک آسمانی 18 سانتیمتر طول دارد و به رنگ خاکی خاکستری، که حاشیه ی پرهای پوششی بال قهوه ای کرنگ؛ رگه رگه های نخودی و تیره رد روتنه و زیر تنهی سفید نخودی،؛ مشخص می شود. همچنین، سینه با رگه رگه هایی به رنگ قهوه ای تیره به زمینه ی نخودی ، تارک با خطوطی تیره بر زمینه ی نخودی تیره؛ که در انتهای سر، پرها اندکی برجسته  شده و به کاکل گرد و کوتاهی که بسار کوچکتر از کاکل چکاوک کاکلی است. تبدیل شده است. دم نسبتا دراز، و سفیدی شاهپرهای کناری آن، آشکارا دیده می شود. زیر دم سیاه و بال ها نسبتا بلند و کشیده است. با حالت قوز کرده راه می رود و پروازش قوی و اندکی موجی است. در پرواز، هم در جا بال زنی و هم بالبازروی دارد.

این نژاد از چکاوک‌ها در بیشتر قسمتهای اروپا و آسیا و در کوهستان‌های آفریقای شمالی یافت می‌شوند.چکاوک‌هایی که در غرب زندگی می‌کنند عمدتا ساکن و غیر مهاجر هستند و آن دسته شان که در شرق زندگی می‌کنند معمولا مهاجرند و در زمستان به جنوب مهاجرت می‌کنند. البته بیشتر چکاوک‌هایی که در غرب معتدل زندگی می‌کنند در زمستان به سواحل و سرزمین‌های پست تر مهاجرت می‌کنند.چکاوک‌های آسیایی هم بدون ساختن آشیانه در آلاسکا دیده شده‌اند.این پرنده همچنین در هاوایی شمال غرب آمریکا، استرالیای شرقی و نیوزیلند دیده شده‌است. پرنده‌ای . این پرنده اغلب بر فراز پارک‌ها و زمین‌های غیر محصور پرواز می‌کند و در حال پرواز آواز می‌خواند . این پرنده در سوراخ‌های کوچک روی زمین آشیانه می‌سازد و سطح آن را با علف می‌پوشاند .

صدای چکاوک آسمانی اوراسیایی:

صدای این پرنده، در پرواز، شبیه «چری یوپ، ترووی» شنیده می شود.


زیستگاه چکاوک آسمانی اوراسیایی

کشتزارها و زمین‌های باتلاقی . روی زمین آشیانه می سازد .

Read 9325 times Last modified on پنج شنبه, 17 اسفند 1391 14:10

همکاران ما

Arthur Morris/www.BIRDSASART-blog.com     

  دانشنامه پرندگان ایران برنده تندیس طلایی بهترین سایت علمی ایران