چکاوک هدهدی

Rate this item
(1 Vote)
وضعیت حفاظتی چکاوک هدهدی

وضعیت حفاظتی چکاوک هدهدی:

هنوز برنامه حفاظتی خاصی برای این پرنده در نظر گرفته نشده است.

نیم رخ سایه پرنده

چکاوک هدهدی اندازه پرنده: 15-25Cm

طبقه‌بندی علمی

فرمانروا:جانوران

شاخه: طنابداران

رده:پرندگان

راسته:گنجشک سانان-passeriformes

تیره چکاوک-alaudidae

نام علمی:Alaemon alaudipes

نام انگلیسی:


Greater Hoopoe Lark

نقشه پراکندگی چکاوک هدهدی:

پراکندگی چکاوک هدهدی

چکاوک هدهدی بومی ایران و از پراکندگی تقریبا فراوانی برخوردار است . !

چکاوک هدهدی - 5.0 out of 5 based on 1 vote

 

چطور پیدایش کنیم :


چکاوک هدهدی 19 سانتی‌متر است؛ چکاوکی است بزرگ با منقار خیلی بند و اندکی خمیده به پایین و پاهای دراز .

پرنده نر آوازی کشیده مانند صدای (نای) از خود صادر می‌کند بهدف اینکه توجه پرنده ماده به خود جلب کند. در ارتفاع ۲۰ متری پرواز می‌کند، هنگام پرواز با بالهای باز و کشیده اش حرکاتی آکروباتیک ایجاد می‌کند وبه سرعت از بالای به سوی زمین می‌آید، بالهایش هنگام پرواز به ۴۱ سانتیمتر می‌رسد. در تلماسه‌ها بیشتر دویدن به پرواز ترجیح می‌دهد. پاهای بلندش به وی کمک می‌کند که شکمش به ریگ گرم صحرا نخورد، چون این پرنده در تلماسه می‌دود، وباز می‌ایستد اطراف خودش نگاه می‌کند، ودوباره به دویدن ادامه می‌دهد. پر و بالش بیشتر خاکستری مایل به خاکی است با خط چشمی سیاه ، سینه رگه‌رگه و شکم سفید . قسمتی از شاهپرهای کناری دمش سفید است . در پرواز نوارهای سیاه و سفید و خیلی مشخص روی بال بیننده را به یاد هدهد می اندازد .  پروازش شبیه هدهد است و مانند آن سنگین بال می زند . به دشواری می توان این پرنده را وادار به پرواز کرد زیرا غالبا یا به حالت قوز کرده ، بی حرکت می ماند و یا اینکه می دود . معمولا تک‌زی‌ است ولی گاهی جفت‌جفت هم دیده می شود .

موسم تخم گذاری و جفت‌گیری چکاوک هدهدی  معمولاً از اواخر فصل بهار و اعتدال بهاری آغاز می‌شود و تا اواخر پائیز ادامه دارد.  پرنده ماده از ۲ تا ۳ تخم می‌گذارد، مدت یک هفته روی تخمها می‌خوابد سپس جوجه‌ها از تخم بیرون می‌آیند و تا مدت ۴ روز توانایی بینایی ندارند. اگر احساس خطر کند ویا عابری به لانه اش نزدیک شود، از لانه بیرون می‌جهد برای حفاظت از لانه وجوجه‌های وبه مسافت کوتاهی جلو آن شخص عابر می‌دود وتوجه عابر به خود جلب می‌کند، وبا این صورت آن را از لانه دور می‌سازد .

 

صدای چکاوک هدهدی:

صدای این پرنده آهنگین با آغازی آرام است که بتدریج بلند می شود و شبیه «دی- دی – دی- دی- دی- د- د- د-د- د- د-دی- دی» شنیده می شود.

زیستگاه چکاوک هدهدی

یک پرنده کاملا بیابانی است که بیابان‌های ماسه‌ای باز و شوره‌زارهای هموار با گیاه بسیار کم را ترجیح می‌دهد . روی زمین بین بوته‌های کوتاه و انبوه لانه می سازد . !

 

Read 8029 times Last modified on یکشنبه, 09 تیر 1392 08:04

همکاران ما

Arthur Morris/www.BIRDSASART-blog.com     

  دانشنامه پرندگان ایران برنده تندیس طلایی بهترین سایت علمی ایران