دانشنامه پرندگان ایران، سایت برتر ایرانشناسی در جشنواره بنیاد ایرانشناسی

بامداد امروز مراسم معرفی و تقدیر از برگزیدگان نخستین جشنواره وب سایتهای ایرانشناسی در محل بنیاد ایران‌شناسی برگزار شد. به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، این جشنواره پیرو انجام طرح پژوهشی شناسایی تارنماهای مرتبط با مطالعات ایران‌شناسی طراحی شده و در آن سعی بر شناسایی مطلوبترین وبگاهها در زمینه مطالعات ایرانشناسی، از نظر شاخصهای سنجش وب شده است. همچنین این جشنواره تلاشی در راستای رقابت صاحبان وب سایت ها و گردآوری تجربه‌های آنان و ارتقاء سطح کیفیشان در مجامع داخلی و نیز ایجاد تحرك در فعالیتهای ایرانشناسانه در فضای مجازی و افزایش جذابیت و ارتقای كیفیت علمی اینگونه فعالیتها می‌باشد. با برگزاری این جشنواره قصد بر آنست تا فضایی فراهم شود كه مالكان حقیقی و حقوقی و نیز حامیان صفحات وب كه دامنه فعالیتشان در حوزه شناخت ایران و مسائل مربوط به آن است، در یک گردهمایی کشوری به گرد هم آیند و نظرات، اطلاعات و احتیاجات اطلاعاتی خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند.
بر این اساس، پس از برگزاری جلسات متعدد بحث و بررسی و با افزوده شدن همكاران و مشاورانی از نهادها و سازمانهای مرتبط با موضوع به شورای سیاستگذاری جشنواره، از جمله مركز رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نخستین اقدامات برای اجرایی شدن جشنواره انجام پذیرفت و فراخوان از طریق تارنمای بنیاد ایرانشناسی، خبرگزاریها و چاپ پوستر و اطلاع‌رسانی در فضاهای شهری تهران (بویژه متروی تهران با همكاری شركت بهره‌برداری راه‌آهن شهری تهران و حومه‌)، مؤسسه فرهنگی اکو و تعدادی از فرهنگسراهای شهر تهران در اختیار علاقه‌مندان و مخاطبان قرار گرفت. ثبت نام از شركت كنندگان از تاریخ بیستم آبان ماه ۱۳۹۷ آغاز شد و با پایان گرفتن ثبت‌نام در روز ۳۰ دی ماه ۹۷، تعداد ۶۵ تارنما برای شركت در جشنواره اعلام آمادگی كردند كه، از این تعداد، ۴۴ تارنما در بخش حقیقی و ۲۱ تارنما در بخش حقوقی قرار گرفتند تا در پنج محور اصلی و یك بخش ویژه جشنواره به شرح ذیل به رقابت بپردازند:

تاریخ، فرهنگ و آداب و رسوم ایران
زبان، ادب فارسی، مشاهیر و ایرانشناسان
هنر، معماری و باستان‌شناسی ایران
جغرافیا، حیات وحش، طبیعت، گردشگری ایران
سازمانها و مؤسسات مطالعاتی ایرانشناسی و پایگاههای خبری
بخش ویژه: خلیج فارس

با پایان گرفتن مهلت ثبت‌نام، داوری تارنماهای شركت كننده در دو بخش فنی و محتوایی انجام پذیرفت، تا برگزیدگان براساس ملاك‌های تعیین شده در هر بخش مشخص شوند و مراسم معرفی و تقدیر از برگزیدگان نخستین جشنواره تارنماهای ایرانشناسی از ساعت ۹ تا ۱۱ صبح روز دوشنبه ششم اسفند ماه ۱۳۹۷ در سالن محتشم بنیاد ایران شناسی انجام شد.

در این مراسم دانشنامه پرندگان ایران به عنوان سایت برتر ایرانشناسی در نخستین جشنواره تارنماهای ایرانشناسی معرفی شد.اکبر نعمتی
اسفند ماه 1396
دانشنامه پرندگان ایران

چاپ ایمیل

همکاران ما

Arthur Morris/www.BIRDSASART-blog.com     

  دانشنامه پرندگان ایران برنده تندیس طلایی بهترین سایت علمی ایران