حل معمای پلاستیک خواری پرندگان دریایی

حل معمای پلاستیک خواری پرندگان

محققان از حل معمای علاقه پرندگان دریایی به خوردن انواع پلاستیک خبر دادند.

 به نقل از نشنال جئوگرافی، محققان دریافته اند پرندگان دریایی که علاقه زیادی به خوردن انواع قطعات پلاستیکی سرگردان در آبها دارند آنها را همچون مواد غذایی کوچک تصور می کنند.

محققان مدتهای طولانی به این نکته عجیب فکر می کردند که چرا پرندگان دریایی علاقه زیادی به خوردن انواع پلاستیکهای شناور در اقیانوسها و دریاها دارند.

اکنون نتایج مطالعه ای در ژورنال Science Advances منتشر شده که نشان می دهد ذرات پلاستیک شناور در آب برای پرندگان دریایی بویی شبیه مواد غذایی دارند.

تحقیقات صورت گرفته توسط محققان دانشگاه کالیفرنیا در دیویس نشان می دهد پلاستیکهای دورریزی که از خیابانها و فاضلاب سر از اقیانوسها درمی آورند همراه خود جلبکهایی می آورند که به تدریج بویی شبیه مواد غذایی مورد علاقه پرندگان منتشر می کنند.

معمولا پرندگانی که حجم زیادی از این مواد پلاستیکی را می خورند سرنوشتی جز مرگ ندارند.

پیشتر نیز مطالعه ای صورت گرفته بود که نشان می داد تقریبا ۹۰ درصد از پرندگان دریایی که در سواحل کالیفرنیا زندگی می کنند انواع ذرات پلاستیکی را به عنوان ماده غذایی می خورند.

دانشمندان هشدار می دهند همزمان با افزایش حجم پلاستیکهای رها شده در اقیانوسها، شمار بیشتری از پرندگانی که از آنها به عنوان غذا استفاده می کنند تلف می شوند.

چاپ ایمیل

همکاران ما

Arthur Morris/www.BIRDSASART-blog.com     

  دانشنامه پرندگان ایران برنده تندیس طلایی بهترین سایت علمی ایران