سنقر سفید

Rate this item
(7 votes)

نیم رخ سایه پرنده

طبقه‌بندی علمی

فرمانروا:جانوران

شاخه: طنابداران

رده:پرندگان

سنقرها-harriers

نام علمی:Circus macrourus

نقشه پراکندگی سنقر سفید:

سنقر سفید - 3.7 out of 5 based on 7 votesنام انگلیسی : Pallid Harrier

نام فرانسوی : Busard pale

نام علمی (لاتین) : Circus macrourus

 

 

چطور پیدایش کنیم :


43 تا 48 سانتی‌متر ؛ پرنده نر در ناحیه سر و سطح شکمی به طور چشمگیری سفید است .  دم و بال‌های خاکستری مایل به آبی روشن دارد و سیاهی شاهپرهای نخستین آن تشکیل مثلث سیاه کوچکی در انتهای بال می دهد . از نر سنقر خاکستری به وسیله دمگاه خاکستری ( به جای سفیدی خالص ) ، سینه و طرفین سر سفید ( به جای خاکستری ) ، سیاهی کمتر نوک بال‌ها و نداشتن حاشیه تیره در ناحیه شاهپرهای ثانوی تشخیص داده می شود و از نر سنقر گندم‌زار به کمک رنگ خاکستری روشن‌تر سطح پشتی ، نداشتن خطوط بالی سیاه ، سطح شکمی و ران‌های سفید بدون رگه یا خط ، مشخص می گردد . ماده و جوجه‌های این پرنده ، از ماده و جوجه‌های سنقر گندم‌زار قابل تشخیص نیست ولی نابالغ ان از نابالغ سنقر خاکستری با سطح شکمی خرمائی رنگ و بدن رگه و خط متمایز است .

رفتار سنقر سفید ، شبیه رفتار سنقر گندم‌زار می باشد .!زیستگاه :


مانند سنقر خاکستری ، ولی در استپ‌های خشک ، دشت‌های باز و تپه‌هایی که درخت‌های کم و پراکنده دارند نیز دیده می شود .پراکندگی :


در گذشته سنقر سفید زمستان‌ها فراوان بوده و به صورت مهاجر عبوری در همه‌جای ایران دیده می‌شده است ، احتمال آن می رفته که در شمال شرقی ایران زادوولد کند . در حال حاضرتعداد آنها به صورت چشم‌گیری کاهش پیدا کرده و در فصل زمستان به ندرت دیده می شوند . سنقر سفید از جمله پرندگانی‌ست که بنا بر نظر کارشناسان محیط زیست ایران ، در شرف تهدید انقراض نسل قرار دارند .

Read 10177 times Last modified on چهارشنبه, 13 ارديبهشت 1391 07:56

همکاران ما

Arthur Morris/www.BIRDSASART-blog.com     

  دانشنامه پرندگان ایران برنده تندیس طلایی بهترین سایت علمی ایران