دلیجه کوچک

Rate this item
(11 votes)
وضعیت حفاظتی دلیجه کوچک

وضعیت حفاظتی دلیجه کوچک:

هنوز برنامه حفاظتی خاصی برای این پرنده در نظر گرفته نشده است.

نیم رخ سایه پرنده

دلیجه کوچک اندازه پرنده: 25-50 Cm

طبقه‌بندی علمی

فرمانروا:جانوران

شاخه: طنابداران

رده:پرندگان

راسته:شاهین سانان-falconiformes

تیره شاهین-falconidae

نام علمی:Falco naumanni

نام انگلیسی:


Lesser Kestrel

نقشه پراکندگی دلیجه کوچک:

پراکندگی دلیجه کوچک

دلیجه کوچک از جمله پرندگانی ست که تابستان‌ها از پراکندگی فراوانی برخوردار بوده و اما در حال حاضر اطلاع دقیقی از وضعیت تعداد و پراکندگی این پرنده با شکوه در دست نیست.
اما علاقمندان می تواند تعدادی از این پرنده را در این فصل در پارک نیاوران تهران مشاهده کنند

دلیجه کوچک - 3.5 out of 5 based on 11 votes

چطور پیدایش کنیم:

اندازه این پرنده 27-33 سانتی‌متر است و طول بالهای باز آن 63-72 سانتی متر می شود ؛ این پرنده شبیه دلیجه ولی کوچکتر و رنگش روشن‌تر است، دم و بالهایش نیز کوتاهتر از دلیجه است.  رفتار جسورانه‌تر ، سر و صدای زیادتر و آشیانه ساختن دسته‌جمعی ، آن را از دلیجه متمایز می سازد . پرواز آن نرم‌تر از پرواز دلیجه و دمش باریک‌تر است ( بخصوص در قاعده ) .  به ندرت درجا بال‌می زند ، ولی اغلب بالباز روی می کند ، پرنده نــر در سطح پشتی به رنگ بلوطی خوشرنگ ، بدون خال و لکه و سر و دم آن آبی‌تر از دلیجه نــر است . ماده و نابالغ این پرنده ، شباهت بیستری به ماده و نابالغ دلیجه دارند . در حال پرواز سطح زیرین بال‌ها و دم خیلی کمرنگ است ، با لبه سیاه و در سطح پشتی لکه کبود‌رنگ بزرگ روی شاهپرهای ثانوی بال دیده می شود . دلیجه کوچک ناخن‌هایش سفید است ( نام قدیمی : دلیجه ناخن سفید ) ولی ناخن‌های دلیجه سیاه می باشد ( نام قدیمی : دلیجه ناخن سیاه ) . دلیجه کوچک معمولا از حشرات در حال پرواز تغذیه می کند.

صدای دلیجه کوچک:

برخلاف دلیجه که  kee-kee-kee. صدای دلیجه کوچک به این صورت است: chay-chay-chay

زیستگاه دلیجه کوچک

اغلب در ساختمان‌های متروک ، دره‌های تنگ و سنگی، شکاف درختان و امثال آن دیده می شود . ولی معمولا در فضاهای باز به شکار می پردازد . به صورت دسته‌جمعی در سوراخ دیوار‌های بلند ، پشت بام‌ها و شکاف صخره‌ها همراه با کبوترها و گنجشک‌ها ، لانه‌سازی و زادوولد می کند .
در فصل تولید مثل بین 3-6 تخم می گذارد. ماننده سایر شاهین ها آشیانه دلیجه کوچک هیچگونه ساختاری ندارد و فقط شکاف ها را برای آشیانه بر می گزیند بدون اینکه عملیات ساختمانی روی آن انجام دهد.

 

 

Read 26052 times Last modified on چهارشنبه, 05 تیر 1392 17:11

همکاران ما

Arthur Morris/www.BIRDSASART-blog.com     

  دانشنامه پرندگان ایران برنده تندیس طلایی بهترین سایت علمی ایران