زنبور خور گلو خرمایی

Rate this item
(1 Vote)
وضعیت حفاظتی زنبور خور گلو خرمایی

وضعیت حفاظتی زنبور خور گلو خرمایی:

از سوی کندوداران، تلاش هایی به منظور کنترل و کاهش جمعیت این پرنده صورت می گیرد. اما به نظر نمی رسد، در حالی حاضر، نیازی به برنامه های ویژه ی حفاظتی داشته باشد.
 

نیم رخ سایه پرنده

زنبور خور گلو خرمایی اندازه پرنده: 15-25Cm

طبقه‌بندی علمی

فرمانروا:جانوران

شاخه: طنابداران

رده:پرندگان

تیره زنبورخوار-meropidae

نام علمی:Merops persicus

نام انگلیسی:


Blue-cheeked Bee-eater

نقشه پراکندگی زنبور خور گلو خرمایی:

پراکندگی زنبور خور گلو خرمایی

تابستانها در جنوب ایران ( جزایر قلمرو استان هرمزگان، جزیره فرور بزرگ که در فاصله سی و شش مایلی شهر ابوموسی و در فاصله حدود صد و چهل و یک مایلی از بندرعباس قرار دارد ) زیاد است . زنبور خور گلو خرمایی از جمله پرندگانی است که در شمال ایران به تعداد نسبتا فراوان زادوولد می کند و به صورت مهاجر عبوری ، زیاد دیده می شود .!

زنبور خور گلو خرمایی - 3.0 out of 5 based on 1 vote

چطور پیدایش کنیم :

این پرنده، 30 سانتیمتر طول دارد و اندکی بزرگتر از زنبور خوار است وبه واسطه ی رنگ سبز یا سبز فیروزه ای با پرهای بلند میانی و دم و زیر بال های مسی قرمز، که حاشیه ی بیرونی پرها تیره است. مشخص می شود. سینه و شکم سبز یکدست و بدون طوق گلوست. پرنده ی جوان کمرنگ تر و فاقد پرهای بلند میانی دم است و از زنبور خوارجوان، به واسطه ی سبزی زیر تنه مشخص می شود. رفتار این پرنده شبیه زنبور خوار است.

گونه های آبی رنگش فقط از فاصله نزدیک قابل تشخیص است .سطح زیرین بالهایش تقریبا خرمایی رنگ و شاهپرهای وسطی دم آن بلندتر از زنبور خور معمولی ست ، رفتارش شبیه به زنبور خور معمولی می باشد

 

زیستگاه :

 

 

صدای زنبور خور گلو خرمایی:

صدای این پرنده اندکی بلندتر از زنبور خوار و گاهی دو سیلاب شبیه «پرلی پ- پرلی پ prrllip-prrllip» یا «پرل –ریپ prl-rip» شنیده می شود.

زیستگاه زنبور خور گلو خرمایی

این پرنده در دشت های باز، زمین های کشاورزی و آبیاری شده و حاشیه ی تالاب ها به سر برده و به صورت گروهی در سوراخ دیواره ی ساحلی رودخانه ها، تپه ها و گودال ها آشیانه می سازد. 

Read 8000 times Last modified on چهارشنبه, 01 آذر 1391 19:54

همکاران ما

Arthur Morris/www.BIRDSASART-blog.com     

  دانشنامه پرندگان ایران برنده تندیس طلایی بهترین سایت علمی ایران