ماهی خورک کوچک (معمولی)

Rate this item
(3 votes)
وضعیت حفاظتی ماهی خورک کوچک (معمولی)

وضعیت حفاظتی ماهی خورک کوچک (معمولی):

هنوز برنامه حفاظتی خاصی برای این پرنده در نظر گرفته نشده است.

نیم رخ سایه پرنده

ماهی خورک کوچک (معمولی) اندازه پرنده: 15-25Cm

طبقه‌بندی علمی

فرمانروا:جانوران

شاخه: طنابداران

رده:پرندگان

راسته:سبزقبا سانان-coraciiformes

تیره ماهی خورک-alcedinidae

نام علمی:Alcedo atthis

نام انگلیسی:


Kingfisher

نقشه پراکندگی ماهی خورک کوچک (معمولی):

پراکندگی ماهی خورک کوچک (معمولی)

در کشورهایی مانند ژاپن ، هندوستان و گینه نو زادآوری دارد. در اروپا، از برخی نقاط مانند ایرلند، بخش های زیادی از اسکاند یناوی و شمال روسیه حذف شده است. در ایران ، به جز در قسمت مرکزی کشور و مناطق کویری و بیابانی، می توان در همه ی جاهایی که آب بند و تالاب هست، این گونه را مشاهده کرد.

ماهی خورک کوچک (معمولی) - 4.0 out of 5 based on 3 votes

چطور پیدایش کنیم :

اندازه این پرنده 16 سانتی‌متر ؛ نر و ماده همشکل . تشخیص این پرنده آسان است .
سطح پشتی آن به رنگ ابی و سیز زمردی درخشان ، با گلو و لکه گردنی سفید ، گونه ها و سطح شکمی آن بلوطی ، منقارش دراز و خنجر شکل است . سر بزرگ ، بالها و دم کوتاه و پاهای کوچکی به رنگ قرمز روشن دارد . هشیارانه در نقطه ای می نشیند و مرتب سر و دم خود را بالا و پایین می کند و بعد به دنبال ماهی های کوچک و یا حشرات به درون آب شیرجه می رود .   گاهی قبل از شیرجه رفتن ، درجا بال می زند .  پروازش خیلی سریع است و معمولا مستقیم و در ارتفاع کم پرواز می کند .این پرنده تک‌زی است .
با نام‌های دیگری همچون:مرغ یخ؛ ماهی خورک معمولی؛ ماهی خورک اروپایی و ماهی خورک رودخانه ای، پرنده کوچک و زیبایی است با بدنی رنگین کمان.
این پرنده برای زیست طبیعی، نیازمند رودخانه‌ای تمیز با آب زلال و هوای پاک است. ماهی خورک به گویش گیلکی مردمان شرق گیلان کولی خوره تلفظ می گردد که معنای فارسی آن، همان ماهی خورک است.

 

 پرنده ی ماهی گیر!

ماهی خورک ها پرندگانی کوچک جثه با منقاری بزرگ و دمی کوتاه هستند. بدن آن ها به شکلی تکامل یافته است که بتوانند به سرعت در آب شیرجه بزنند و با منقار بلند و کلفت خود ماهی شکار کنند. این پرنده استاد درجا بال زدن است. به این سبب می تواند در نقطه ای از آسمان بالی آب بایستد و بدون آن که از جای خود تکان بخورد، به سرعت بال بزند. این حالت پرنده بسیار شبیه چرخیدن پره های بال گرد است. سپس در همین حالت ، ماهی مورد نظر خود را انتخای می کند و در کسری از ثانیه ، در آب شیرجه می زند و آن را با منقار خود صید می کند. این سرعت عمل زیاد و نشانه گیری دقیق، برای آن است که صید خود را از دست ندهد. گاه ماهی خورک ها در فاصله ی کمی از سطح آب، در امتداد رودخانه بال می زنند. آن ها در این مسیر به پیش می روند تا محل مناسبی برای صید ماهی پیدا کنند.

نرهای جنگجو!

ماهی خورک ها پرندگانی قلمرو طلب هستند. پرنده های نر در فصل زادآوری ، برای جلب کردن توجه ماده ها، به سختی با هم مبارزه می کنند.


پرنده ی خجالتی

این پرنده از آدمی نسبتا گریزان است. زمانی که روی شاخه ها نشسته است، به راحتی دیده نمی شود اما اگر در بین گیاهان تالابی و نی زارها پرواز کند، قابل دیدن است.

صدای ماهی خورک کوچک (معمولی):

صدای این پرنده بلند و کلفت واغلب در هنگام پرواز، شبیه «چی ی،» یا «ته زی ی » شنیده می شود.

زیستگاه ماهی خورک کوچک (معمولی)

جویبارها ، رودخانه ها ، کانالهای آب و دریاچه ها . در زمستان همچنین در ساحل دریا و ماندابهای حاصل از جز و مد دیده می شود .  در سوراخ هایی که در دیوار ساحلی ایجاد می کند و گاهی دور از آب آشیانه می سازد.

Read 10744 times Last modified on یکشنبه, 05 آذر 1391 18:19

همکاران ما

Arthur Morris/www.BIRDSASART-blog.com     

  دانشنامه پرندگان ایران برنده تندیس طلایی بهترین سایت علمی ایران