Print this page

قمری خانگی

Rate this item
(40 votes)
وضعیت حفاظتی قمری خانگی

وضعیت حفاظتی قمری خانگی:

متاسفانه با توجه به زیستگاه این پرنده در شهرها و افزایش آلودگی هوا در شهر ها هنوز برنامه ای برای خفاظت این پرنده در نظر گرفته نشده است.

نیم رخ سایه پرنده

قمری خانگی اندازه پرنده: 25-50 Cm

طبقه‌بندی علمی

فرمانروا:جانوران

شاخه: طنابداران

رده:پرندگان

راسته:کبوتر سانان-columbiformes

تیره کبوتر-columbidae

نام علمی:Spilopelia senegalensis

نام انگلیسی:


Palm Dove / Laughing Dov

نقشه پراکندگی قمری خانگی:

پراکندگی قمری خانگی

به طور کلی در ایران بومی و فراوان است

قمری خانگی - 4.2 out of 5 based on 40 votes

 

چطور پیدایش کنیم :

اندازه قمری خانگی 26 سانتی‌متر است ؛  جثه اش نسبتا کوچک و تنها قمری ست که طوق پهنی در جلوی گردن دارد .سر و گردنش صورتی شرابی است ، با یک طوق پهن خال‌خال سیاه و مسی رنگ در قاعده جلویی گردن . از نظر پر و بال شبیه قمری معمولی است، اما از آن کوچکتر است.

چانه‌اش کمرنگ و شکم و پوشپرهای زیر دم آن سفید است .سطح پشتی خرمایی  پر رنگ با دمگاه خاکستری و پوشپرهای خاکستری مایل به آبی کمرنگ بالهایش در پرواز به خوبی نمایان است .دمش سیاه رنگ و نمیه انتهایی پرهای کناری آن سفید است ، پا‌ها و حلقه چشم قرمز رنگ می باشد

ناحیه آبی خاکستری در حاشیه بیرونی پوشپرهای بال ها و بالای دم با بدن، تضاد کمتری نسبت به قمری معمولی دارد. نر و ماده قمری خانگی شبیه به هم و پرنده نابالغ از آنها کم‌رنگ‌تر و  فاقد لکه جلو گردن است.

جمعیتی از این پرنده که در شمال غربی ترکیه بسر می برند، پر و بال تیره تری دارند. پروازش مستقیم و سریع است، حرکت بالهایش، تکان های شدیدتری نسبت به فاخته دارد. بهترین مشخصه قمری خانگی بال های گرد کوچک و دم بلند آن است.

 

 

صدای قمری خانگی:

صدای قمری خانگی پنج سیلابی و شبیه "دو-دو-دوه-دوه-دو do-do-dooh-dooh-do"  می باشد.

زیستگاه قمری خانگی

این پرنده در فضای داخل شهرها، روستاها و اطراف آنها بسر می برد و درمیان بوته های خاردار، ساختمان ها، زیر شیروانی ها، آشیانه می سازد.

Read 39690 times Last modified on سه شنبه, 22 اسفند 1391 05:40