پنج شنبه, 20 آبان 1389 03:51

اردک سر سفید

Written by
Rate this item
(2 votes)
اردک سر سفید - 1.5 out of 5 based on 2 votes

45 سانتی‌متر ؛ اردک سر سفید با سر بزرگ ، بدن فربه و دم دراز نوک تیز و سیخ که اغلب به منظور نشان‌دادن پوشپرهای زیر دم آن را به حالت عمودی نگاهمیدارد ، مشخص می شود . پرنده نر سفید و مشخص با تارک سیاه و باریک ، گردن سیاه و بدن قهوه‌ای رنگ دارد . منقارش در قاعده برآمده است و در فصل جفتگیری رنگ آبی کمرنگ و درخشانی پیدا می کند . ماده و نابالغ اردک سر سفید به طور کلی قهوه‌ای تیره‌اند ، جز ناحیه گونه‌ها که کرم رنگ است و یک نوار قهوه‌ای روی آن دیده می شود . رفتارش شبیه کشیم‌ها است . پروازش سریع و توام با صدای خاصی می باشد ، معمولا نزدیک به سطح آب پرواز می کند و در این حالت با سر بزرگ ، بدن فربه ، بال‌های کوچک و تیره رنگ و دم دراز نوک‌تیز مشخص می شود . اردک دم دراز و فیلوش در مقایسه با اردک سر سفید دمی بلند و قابل انعطاف ، سر کوچکتر و گردنی باریک‌تر دارند .


نام انگلیسی : White-headed duck

نام فرانسوی : Erismature a tete blanche

نام علمی (لاتین) : Oxyura leucocephala

 

چطور پیدایش کنیم :


45 سانتی‌متر ؛ اردک سر سفید با سر بزرگ ، بدن فربه و دم دراز نوک تیز و سیخ که اغلب به منظور نشان‌دادن پوشپرهای زیر دم آن را به حالت عمودی نگاهمیدارد ، مشخص می شود . پرنده نر سفید و مشخص با تارک سیاه و باریک ، گردن سیاه و بدن قهوه‌ای رنگ دارد . منقارش در قاعده برآمده است و در فصل جفتگیری رنگ آبی کمرنگ و درخشانی پیدا می کند . ماده و نابالغ اردک سر سفید به طور کلی قهوه‌ای تیره‌اند ، جز ناحیه گونه‌ها که کرم رنگ است و یک نوار قهوه‌ای روی آن دیده می شود . رفتارش شبیه کشیم‌ها است . پروازش سریع و توام با صدای خاصی می باشد ، معمولا نزدیک به سطح آب پرواز می کند و در این حالت با سر بزرگ ، بدن فربه ، بال‌های کوچک و تیره رنگ و دم دراز نوک‌تیز مشخص می شود . اردک دم دراز و فیلوش در مقایسه با اردک سر سفید دمی بلند و قابل انعطاف ، سر کوچکتر و گردنی باریک‌تر دارند .زیستگاه :


مرداب‌های نیمه شور و نیزارهای دور از دریا .

در نیزارها و در بین گیاهان نزدیک به آب آشیانه می سازد .پراکندگی :


در گذشته ، اردک سر سفید به تعداد خیلی کم دیده می شده است ، امکان آن می رفته که این پرنده زیبا در  فارس و سیستان زادوولد کند . اردک سرسفید پرنده ای است که به ایران مهاجرت می‌کند و در برخی از تالاب‌های کشور نظیر قوری‌گل تخم می‌گذارد. در واقع ایران شرقی‌ترین منطقه پراکنش این پرنده است.

اردک سرسفید را گونه‌ای به نام اردک سرخ تهدید می‌کند . در واقع اردک سرخ بومی آمریکای شمالی است که برای نگهداری در باغ پرندگان به انگلستان منتقل شد.

10 قطعه از این پرندگان فرار کردند و در مدت کوتاهی جمعیتشان به طرز شگفت‌آوری افزایش یافت. مهمترین تهدید جمعیت اردک‌های سرسفید، تولید مثل با اردک‌های سرخ است، پرندگان دورگه حاصل از این جفتگیری قدرت تولید مثل دارند و بیم آن می‌رود پس از مدت کوتاهی اردک سرسفید خالصی وجود نداشته باشد. برنامه‌هایی پر هزینه برای نجات نسل اردک سرسفید این گونه با ارزش اروپایی به مورد اجرا گذاشته شده که موفقیت‌آمیز نیز بوده است. خوشبختانه هنوز در ایران اردک سرخ مشاهده نشده است.

Additional Info

  • Scientific Name: Oxyura leucocephala
  • SN: Oxyura-leucocephala
Read 9951 times Last modified on چهارشنبه, 13 ارديبهشت 1391 07:26
More in this category: مرگوس بزرگ »

همکاران ما

Arthur Morris/www.BIRDSASART-blog.com     

  دانشنامه پرندگان ایران برنده تندیس طلایی بهترین سایت علمی ایران