مشاهده یک گونه پرنده جدید ( سسک پالاس) در ایران

مشاهده یک گونه پرنده جدید در ایران

موسسه کاوشگران حیات‌وحش پارت که برای کاوش و جست‌وجوی یوزپلنگ آسیایی که به مرزهای شمالی و شرقی پناهگاه حیات وحش نایبندان در جنوب طبس رفته بودند با  پرنده ای کوچک در یک رودخانه سنگلاخی و خشک مواجه شدند و پس از عکسبرداری از این پرنده آن را یک گونه جدید تشخیص دادند و با مشورت و در اختیار قرار  دادن عکس‌ها و نیز جزئیات مشاهدات با پرنده‌شناسان خارجی از جمله ریچارد پورتر نویسنده کتاب پرندگان خاورمیانه و همچنین دکتر پرآلسترم از گروه زیست‌شناسی  و تکامل دانشگاه استکهلم و متخصص پرندگان، این پرنده سسک پالاس تشخیص داده شد که پیش از این در ایران مشاهده و ثبت نشده بود. این پرنده با نام علمی Phylloscopus proregulus و نام انگلیسی Pallas`s leaf Warbler ازخانواده سسک و راسته گنجشک‌سانان است.

اندازه این‌گونه حدود ۱۰-۹سانتی متر و اصولا پرنده‌ای آسیایی است که تابستان را در شرق سیبری و شمال مغولستان به‌ سر برده و زمستان‌ها را در جنوب و جنوب شرق چین می‌گذراند.

مشاهده این پرنده نخستین حضور از این‌گونه در کشور و همچنین دومین گزارش مستند از حضور این پرنده در محدوده خاورمیانه است.این گزارش می‌افزاید پیش از این، ۵۳۱گونه پرنده در کشور شناسایی شده بود که پرنده اخیر، پس از ثبت در مجلات علمی معتبر، به این فهرست افزوده می‌شود.

منبع: http://wildlifediscovery.ir

چاپ ایمیل

همکاران ما

Arthur Morris/www.BIRDSASART-blog.com     

  دانشنامه پرندگان ایران برنده تندیس طلایی بهترین سایت علمی ایران