Skip to main content

test

  • کلیک ها: 70

درباره دانشنامه پرندگان ایران

آنچه امروز حیات انسان و موجودات را تهدید می نماید عدم شناخت واقعی از محیط و استفاده بیش از حد از آن است ، این دو عامل اصلی ؛ منابع زیست محیطی که عبارتند از آب ، هوا ، خاک ، جنگل ، مرتع و حیات وحش را به نابودی کشانده است . انگیزه های سود جویی ، تنوع طلبی و جمال پرستی بعضی انسانها به اندازه ای ست که با دخالت در این مجموعه که همچون زنجیر به هم پیوسته بوده و تغییر در هر یک از مظاهر آن مالا منجر به دگرگونی در عوامل دیگری می گردد و تعادل آنرا برهم می زند ، امروزه به حدی رسیده است که عرصه را بر خود انسان بیش از هر موجود دیگری تنگ تر و سلامت و حیات خویش را نیز به خطر انداخته است .

پیشرفت تکنولوژی و تفنن گرایی و ده ها عامل دیگر ، دست به دست هم داده ، محیط زیست را به تباهی و فساد کشانیده است، از طرفی همانگونه که اشاره شد ارزش هر چیز در عالم هستی به شناخت آن است و تا زمانیکه این شناسایی صورت نگرفته و خواص و اثرات آن معلوم نباشد ارزش و اهمیت آن هم واضح نبوده و چگونگی حفظ و حراست آن نیز نامعلوم خواد بود .

از این روی  تصمیم گرفتم به معرفی قسمتی از حیات وحش سزمین ایران (پرندگان ایران) در قالب یک وب سایت بپردازم، این وب سایت در بهمن ماه سال 1386 به طور رسمی فعالیت خود را آغاز کرده است، باشد که بدین وسیله گام کوچکی در راه شناخت پیرامونمان گذارده باشم.!

 

با سپاس اکبر نعمتی

 

 

منابع استفاده شده در این وب سایت:

1. کتاب پرندگان ایران تالیف دکتر جمشید منصوری
2. کتاب پرندگان خاورمیانه
3.کتاب Birdlife
4. کتاب Collins Bird Guide
5. وب سایت ویکی پدیا

  • کلیک ها: 2337

راسته غواص-gaviiformes

راسته غواص-GAVIIFORMES

غواص سانان، 5 گونه دارد که دو گونه آن در ایران یافت می شود. غواص ها از کشیم ها بزرگترند و با زندگی در آب کاملا خو گرفته اند .این تیره، پاهایی نسبتا قوی دارند، که در قسمت عقب سطح شکمی قرار دارد و سه انگشت جنوبی پا نیز پرده دار است. این ویژگی سبب می شود که پرنده به راحتی در آب شنا کرده و غوطه بخورد. در هنگام استراحت ،سرش موازی بدن قرار می گیرد. اما در پرواز، سرو پاها کشیده وب یرون از بدن، که اندگی قوز دارد، قرار دارند. در هنگام برخاستن از آب ، ابتدا مسافتی را می دود و سپس به پرواز در می آید. این تیره دمی کوتاه و نوک تیز؛ بال های نسبتا کشیده ای دارند. نر و ماده همشکل اند. تغذیه شان عمدتا از ماهی است ، اما از سخت پوستان؛ نرم تنان و حشرات نیز تغذیه می کنند. غواصیان در سواحل آبهای شیرین و حاشیه ی باتلاق ها تولید مثل می کنند وتنها در این هنگام است که سر وصدا دارند.

ادامه مطلب: راسته غواص-gaviiformes

  • کلیک ها: 39767

راسته کشیم-podicipediformes

کشیم سانان پرندگانی آبزی هستند با بالهای کوچک و نوک تیز مانند غواص ها پاهایشان در انتهای بدن و مناسب برای شنا و غوطه ور شدن است که غالبا طرز فرار کشیم در مواجهه با خطر نیز هست . کمتر پرواز میکنند ولی پروازشان محکم و سریع است . کوچکی دم آنها را بی دم می نمایاند . نوک تیز و قلمی دارند . دارای پرهای پر پشت و ابریشم مانند هستند . نر و ماده هم شکل اند . غذای اصلی آنها ماهی . سخت پوست و نرم تن است . در آبهای سواحل شمالی دیده می شوند .

Product
Marble Chair Maximum weight of the package: 7 kg

ادامه مطلب: راسته کشیم-podicipediformes

  • کلیک ها: 1825